Omenaa, sieniä, puolukoita, kurpitsaa… Tähän keräsin kaikki tähän mennessä blogista löytyvät parhaat syksyiset satokauden reseptit.
Päädyimme ajatuksesta tekoihin niin nopeasti, ettei itse meinannut perässä pysyä. Heinäkuun loppupuolella päätimme yhtäkkiä, että nyt olisi aikaa ostaa oma asunto. Huomenna olemme sitten jo asuntolainapapereita menossa allekirjoittamaan ja muutto omaan ensiasuntoon on tulossa. Emme ehkä arvanneet asunnon löytyvän näin pian, vaan tämä syksy oli nimenomaan matkustusta varten..
Töiltä, matkoilta ja ensiasuntoon muutolta ja siihen liittyviltä hankinnoilta ja pintaremonteilta saattaa jäädä alkusyksyn kokkailut valokuvauksineen hieman vähemmälle. Sääli, koska rakastan alkusyksyä ja sen raaka-aineita! Pitkä lista olisi resepti-ideoita taskussa, mutta voi olla, että joudun kaivamaan sieltä toisesta taskusta ne jo tehdyt ja toistaiseksi julkaisemattomat reseptit.
Tässä kuitenkin lista omista suosikeistani syksyä varten – yhteensä 25+ kpl :). En tiennytkään, että minulla on näin monta kurpitsareseptiä muuten! Varmasti näistä löytyy vielä jotakin, jota et ole kokeillut?
Kurpitsa
Kolmen raaka-aineen chili-kookos-kurpitsakeitto (V, GF) – all time favourite
Kurpitsagnocchit – salvialla ja pähkinöillä maustetut kurpitsasta tehdyt gnocchit.
Kurpitsa-homejuusto-kvinoasalaatti (GF)
Kasvispiirakka kurpitsapohjalla – kurpisasta saa aivan ihanan pehmeän piirakkapohjan!
Nyhtökaurapyttipannu (V) – Huom! Vaikka reseptissä on bataattia, niin korvaa se kurpitsalla – maistuu varmasti yhtä hyvin!
Kurpitsa-masala dosa – Intian suosikkejani!
Vegaaninen Shepherds Pie (V, GF) – huom, tässäkin on bataattia, mutta korvaisin sen nyt kurpitsalla!
Thaimaalainen nyhtöherne-kurpitsacurry (GF) – yksi maailman parhaita curreja!
Kurpitsa-päärynäkakku (GF) – piparimaisen makuinen kurpitsakakku kokonaisilla päärynöillä – nam!
Kurpitsa-korvapuustit – nämä ja alta löytyvät omena-mantelipullat ovat eniten leipomiani pullamakuja.
Omena
Omenaguacamole (V, GF) – omena raikastaa ihanasti klassisen guacamolen!
Omena-gruyere-sipulipiirakka – suolainen piirakka omenalla!
Suolakinuski-omenapiirakka – Yksi parhaita omenapiirakoita!
Pihlajanmarja-omenacrumble (GF) – jotain käyttöä pihlajanmarjoillekin!
Omena-mantelipulla (V) – suosikkipullani, joka pääsi olemaan nyt 1 minuutin liikaa uunissa, ja pinta hieman liikaa ruskistui :D. Sisältä silti niin ihanan mehukasta!
Puolukka
Puolukka-omena-sinihomejuustosalaatti
Pikaiset puoloffee-purkit – Yksi ystävistäni tuntuu lähettelevän minulle viikoittain kuvia näistä ympäri vuoden, että taas he tekivät näitä, kun ovat niin hyvää!
Ruusuvedellä maustettu puolukka-valkosuklaakakku
Luumu
Manteli-luumupiirakka inkiväärillä maustettuna
Sienet
Suppilovahveroreseptit – linkki koostepostaukseen, josta löytyy kymmeniä suppilovahveroreseptejä
Kanttarelli-vuohenjuustopiirakka – äitini reseptillä
Herkkusienipasta (V) – tähän sopii kyllä kaikki muutkin sienet
Ekstrana vielä nämä kaneli-sokerilehtikaalisipsit ♡