Kaupallinen yhteistyö SAGA
Onko ihanampaa kuin toisen ilahduttaminen. Ruoka on itselleni paitsi intohimo, myös tapa osoittaa toiselle välittämistä. Olen vähän huono kokkailemaan tai leipomaan vain itselleni, mutta kun ruoan tai leipomuksen saa jakaa muiden kanssa, se saa sydämeni hakkaamaan vähän nopeammin ruokainnostuksesta. Hyvän ruoan tarjoaminen muille on suurin ruokainspiraation lähteeni.
Tässä yksi viikonloppu sain useampia vieraita kotiin, ja voi sitä innostuksen määrää. Hääräsin keittiössä perjantai-illasta aina sunnuntai-iltaan pää ideoita pursuten, mitä kaikkea haluaisin tehdä ja tarjota muille.
Mutta ei se vaadi kuin yhden toisen ihmisen, esimerkiksi oman puolison, jota ilahduttaa hyvällä ruoalla. On ihana nähdä kuinka vuosienkin jälkeen Markus joka kerta yhtä lailla ilahtuu ja osaa arvostaa hänelle tarjoamiani ruokia. Markus rakastaa montaa ruokaa, mutta jälkiruoissa erityisesti suklaaleivonnaisia. Jos kahvilassa on myynnissä suklaahippumuffinsi, hän valitsee varmasti sen.
Halusinkin ilahduttaa Markusta ja yllättää hänet harjoittelemalla leipomaan maailman parhaita suklaamuffineita, kuohkean meheviä ja suussa sulavia. Ihan yllätys siitä ei tullut, sillä kyllähän se taas jokusen erilaisen taikinan vaati ja kodin täyttämä suklaataikinan tuoksu kyllä paljasti aikeeni. Ajatushan se on tärkein :).
![]() |
![]() |
Oletko muuten ajatellut, että leivinpaperista saa näppärästi taiteltua muffinivuoat? Yksi leivinarkki riittää isoon muffinipellilliseen. SAGA sydänkuvioidusta leivinpaperista saa kivannäköiset kääreet, esimerkiksi ystävänpäivään sopien. Leikkaa leivinpaperista vuokia isompia neliöitä. Jotta leivinpaperi muotoutuu muffinivuokaan hyvin, kastele levinpaperipalat vedessä ja purista ylimääräinen vesi pois. Asettele kuhunkin muffinikoloon yksi tai kaksi leivinpaperin palasta.
Ja näistä todellakin tuli aivan mielettömän h e r k u l l i s i a. Sopivan suklaisia ja niin suussa sulavia, ja pehmeitä, että yhtään tätä parempaa suklaamuffinia voit tuskin toivoa. Kavereiltakin sain lopuksi paljon kehuja taikinan koostumuksesta ja mausta. Mitään kuorrutettakaan ei tarvittaisi näin meheviin muffineihin.
Kuorrute on kuitenkin aina kiva, ja se on kiva miettiä myös syöjän ja tilanteen mukaan. Tarkoitus oli tarjota näitä ulkoilun lomassa kaakaomaisesti: suklaamuffini kermavaahdolla, suklaarouheella ja sydän-nonparelleilla. Ulkoilu ei toteutunut Markuksen deadlinejen vuoksi, mutta pidettiin sitten kiva muffinihetki kotona.
Markuksen lisäksi vein kavereillekin sydänkääreisiä muffineja mokkapalakuorrutteella (mokkapaloista on tullut vähän sellainen juttu sen hiihtovaelluksen myötä, jossa oli mukana monta pellillistä mokkapaloja).
SAGA kuvioidun leivinpaperin kuviot on painettu punaisella elintarvikeväreillä paperin sisään, eli se on täysin elintarviketurvallista. Muistutan taas kerran, että leivinpaperi lajitellaan biojätteeseen tai kompostiin – mutta huomioi oman alueesi lajitteluohjeet. Esimerkiksi Tampereen seudulla juuri näin, mutta HSY kertoo, että leivinpaperi kuuluu sekajätteeseen.
Mehevät suklaamuffinsit – resepti
10 kpl isoja muffineja
Tarvitset
200 g (n. 3,25 dl) vehnäjauhoja tai gluteenitonta jauhoseosta
30 g (n. 0,6 dl) kaakaojauhetta
100 g (1,25 dl) sokeria
50 g (0,6 dl) fariinisokeria
2 tl leivinjauhetta
ripaus suolaa
2 dl kaura-/soijamaitoa
1,2 dl rypsiöljyä
80 g (0,8 dl) maustamatonta tai vaniljanmakuista soija-/kaurajogurttia*
150 g tummaa suklaata
*Voit korvata myös grammoissa samalla määrällä omena- tai banaanisosetta. Voit korvata jopa maidolla, jolloin taikinan rakenteesta tulee mielestäni himpun verran vähemmän mehevä.
Valmistus
- Sekoita kuivat ainekset keskenään. Kaakaojauhe paakkuuntuu helposti, joten suosittelen siivilöimään sen.
- Sekoita maito, rypsiöljy ja jogurtti kuivien ainesten joukkoon ja sekoita lempeästi kaikki ainekset tasaiseksi taikinaksi.
- Rouhi suklaa palasiksi. Saa jättää melko isoiksikin hipuiksi. Sekoita tästä n. ¾ taikinan joukkoon.
- Leikkaa leivinpaperista vuokia isompia neliöitä. Jotta leivinpaperi muotoutuu muffinivuokaan hyvin, kastele levinpaperipalat vedessä ja purista ylimääräinen vesi pois. Asettele kuhunkin muffinikoloon yksi tai kaksi leivinpaperin palasta.
- Kaada taikinaa muffinivuokien reunaan saakka. Ripottele loput suklaahiput päälle.
- Paista muffineita uunin keskitasolla 180 asteisessa uunissa 20-25 minuuttia. Kokeile kypsyyttä halutessasi puutikulla: jos tikkuun jää märkää, raakaa taikinaa, paista vielä hetki lisää. Jos tikkuun jää mehevää, mutta kuitenkin kypsää taikinaa, muffinit ovat valmiita.
Koristelu
Muffineita ei ole välttämätöntä koristella mitenkään. Ne maistuvat hyvin sellaisenaan.
Voit koristella esimerkiksi pursotetulla kermavaahdolla, suklaahipuilla ja nonparelleilla.
Tai voit koristella esimerkiksi mokkapalakuorrutteella:
50 g maidotonta margariinia
1/3 dl kahvia
3/4 dl kaakaojauhetta
n. 4 dl tomusokeria
ripaus suolaa
- Sulata margariini. Lisää kahvi ja ripaus suolaa. Siivilöi joukkoon kaakaojauhe. Lisää isoin osa tomusokerista. Sekoita ja lisää tomusokeria sen mukaan, että saat kiinteän ja pursotettavan kuorrutteen.
- Pursota kuorruttetta muffineille ja ripottele nonparelleja päälle.
6 kommentit
Heippa! Aion kokeilla tässä joku päivä tätä reseptiä, kuulostaa ja näyttää niin hyvältä, ja suklaa on aina ihan parasta.
Leivinpaperista sen verran, että ainakin Kiertokapulan alueella (eli esim. Hämeenlinna), se pitää kierrättää joko seka- tai kuivajätteeseen. Ehkö se on alueellista, mutta oli pakko tarkistaa, kun muistelin, että tällain se meni.
Kiitos :). No just näin, muistit näköjään oikein, tarkistin tämän vielä valmistajalta, niin siinä on tosiaan alueellisia eroja miten leivinpaperi loppukädessä lajitellaan.
Hei! HSY:n (H:gin seudun ympäristöpalvelujen) jäteoppaan mukaan leivinpaperi kuuluu sekajätteeseen, Pirkan leivinpaperiarkki -paketin lajitteluohje on kartonkikeräykseen. Asiasta mitään tietämättä, silikonointi ei kuulosta maatumista edistävimmältä käsittelyltä. Kiinnostaa kaikki lisätieto. Kiitos myös hyvistä resepteistä!
Hei, hyvä kysymys. Paketissa lukee, että lajitellaan biojätteenä ja saanut siitä sertifikaatin. Niissä on niin pieni määrä silikonia, ettei se haittaa. Kysyin kuitenkin SAGA:lta asiasta ja vastaus on näin: ”tämä ei tosiaan ole niin selkeää, koska eri alueilla on erilaisia ohjeistuksia.
SAGA leivinpapereilla on tosiaan OK Compost Home & Industrial -sertifikaatit, eli ne ovat testatusti kompostoituvat ja täyttävät eurooppalaisen standardin EN 13432 vaatimukset. Silikonin määrä paperissa on niin pieni, että se ei estä tuotteen maatumista. Viime kädessä suosittelemme noudattamaan paikallisia lajitteluohjeita. Näissä on Suomessakin eri alueiden kesken eroavaisuuksia, koska jätteen käsittelytapoja on erilaisia.”
Kuulostaa just reseptiltä, joka olisi mun tarpeisiin! Miten nämä säilyy? Kärsiikö muffinit, jos ne joutuu valmistaa pari päivää ennen tarjoilua, vai kannattaako silloin pakastaa? Vai valita vallan joku muu tarjottava.
Kiitos ihanista ohjeista! ❤️
Kiitos! Just pari päivää säilyy huoneenlämmössä/jääkaapissa (mutta älä tarjoile kylmänä, jotta ovat meheviä) säilytettyinä mehevinä :). Sen pidemmällä aikavälillä alkaa reunaosista hiljalleen kuivua, jolloin suosittelen pakastamista, jos haluat mahdollisimman tuoreen makuisia.