Mikä aarre piilekään kikhernetölkissä! Miksi lisätä kikherneitä enää sellaisenaan tölkistä ruoan joukkoon, kun niistä saa vähällä vaivalla aivan eriluokan herkkua. Uunissa paahtamalla niistä syntyy suolanaksujen ylivoimainen voittaja, vieläpä ylivoimaisesti terveellisempi sellainen. Rouskuvat suussa niin, että naapurikin sen kuulee.
Näitä kikherneitä on liikkunut blogeissa jo jonkin aikaa. Ajatus innosti minua jo kauan sitten, mutta ensikosketus näihin oli valitettavasti epäonnistunut. Niitä oli tarjolla yliopistomme kerhotilan pöydällä (mikä ei oletusarvoisesti yleensä lupaa kovin hyvää…). Maustaminen oli pielessä, eivätkä taatusti olleet niin rapeita kuin hehkutus oli ollut. Siispä ajatus niiden valmistamista jäi siihen.
Kunnes Suupaloja-kirjaa selatessani törmäsin taas tähän reseptiin ja päätin, että nyt kokeilen, saako niistä tosiaan rouskuvan raksuvia naksuja. Tutkin aiheesta vielä lisää internetin syövereistä. Enemmistön mielipide oli, että mausteiden lisääminen vasta paahtamisen jälkeen on tärkeää. Näin mausteet eivät kitkeröidy uunissa. Mielipiteitä jakoi myös, että kuuluuko kikhernesipsit syödä heti lämpimänä vai vasta jäähtyneenä. Omasta mielestäni mahdollisimman pian. Kokeiluni tuotti tosiaankin tulosta! Niistä tuli todella rapeita! Säätelemällä paistoaikaa voit säätää mieluisesi rouskuvuusasteen. Haluatko kenties pinnalta rapean ja sisältä pehmoisemman – vähennä paistoaikaa. Vaiko kokonaan läpirapeita – lisää paistoaikaa. Itse pidän erityisesti niistä läpirapeista. Näitä kannattaakin valmistaa kerralla kunnon satsi! Läpirapeiksi paahdetut säilyvät erittäin hyvin ilmatiiviissä kannellisessa rasiassa huoneenlämmössä kuukaudenkin.
Hyvin tärkeää rapean onnistumisen kannalta on kikherneiden kuivaaminen ennen paistoa!
Uunipaahdetut rapeat kikherneet
Tarvitset
tölkillisen kikherneitä
hieman haluamaasi öljyä (esim. 1 rkl / 1 dl kikherneitä)
ripaus suolaa
haluamiasi mausteita (esim. ½ tl paprikajauhetta + ½ tl juustokuminaa + ½ tl korianterijauhetta + ½ tl valkosipulijauhetta TAI oikaise ja kaada mausteseos suoraan esimerkiksi valmiista tacomaustepussista)
Ohjeet
- Huuhdo kikherneet huolellisesti siivilässä juoksevan veden alla, jotta tölkkineste huuhtoutuu pois.
- Levitä kikherneet kahden talouspaperipalan väliin ja taputtele niitä kuiviksi. Poista kaikki irtoavat, läpinäkyvät kikherneiden kuoret. Voit jättää ne kuivumaankin siihen vaikkapa pariksi tunniksi, jos haluat. Kyllä ne kuivuvat ihan 5-10 minuutissakin tarpeeksi.
- Lämmitä uuni 200 asteiseksi.
- Sekoita öljyä kikherneiden joukkoon. Levitä kikherneet tasaiseksi matoksi leivinpaperin päälle.
- Pistä uuniin. Paahda niitä n. 40 minuuttia, mutta käy sekoittelemassa välillä.
- Ota uunista, lisää ripaus suolaa ja mausteita. Nautiskele.
Muistathan muuten myös seurata blogiani:
🙂
18 kommentit
Täytyy kokeilla ehdottomasti! Hmmm…tykkään tosi paljon paahdetuista maissinjyvistä. Onnistuisiko han samalla tavalla tehdä niitä tölkkimaissista?
Näitä kyllä kannattaa kokeilla, ihanan rapeita! Nytpä pistit kyllä pahan, en moisiin paahdettuihin maissinjyviin ole kenties törmännyt. Olen tässä nyt miettinyt, että mitä ovat paahdetut maissinjyvät? 😀 Tarkoitatko paahdettua/grillattua maissia vai onko erikseen jotain kuivahkoa, rapeaa maissinjyviä? Vai paistamattomia popcorn-jyväsiä?
Suomessa niihin olen törmännyt salaattipöydissä, mutta en kovinkaan usein. Täällä Espanjassa ne myydään samassa hyllyssä kuin napostelupähkinät. Luulisin että Suomestakin löytyy hyvinvarustellusta naposteluhyllystä. Ovat aina ”turpeampia” kuin popcornmaissit ja lähes ontoksi paahtuneita ja aina hieman isompia kuin popcorn-jyvät. Eikä tosiaan niin kovia. Yleensä ovat suolattuja. Toooosi hyviä 🙂
Okei! Kiitos! Ihan mahtavaa, jotain ihan uutta. Täytyykin tutustua ja kokeilla, kuinka näitä voisi itse valmistaa 🙂
Nää oli ihan sairaan hyviä, ei pysty lopettamaan napostelua 😀 ens kerralla vähintään 2 tölkillistä…
Oho! Eikö ookin koukuttavia 😀 Kiva, kun tulit kertomaan :)!
Hei! Mulle ei ihan selvinnyt, että tuleeko noi kikherneet keittää (60 min, kuten pakkauksessa lukee) ennen tuota paahtamista vai korvaako uunissa olo keittämisen? Kiitos jo etukäteen 🙂
Hei! Jos käytät kuivia kikherneitä, niin ne kuuluu tosiaan keittää ennen paahtamista :).
Mitähän teen väärin kun nuo poksuu ja räjähtelee tuolla uunissa 😀
Whaaat :o. En valitettavasti tosiaan osaa sanoa.. En ole ennen kuullutkaan tällaisesta. Käytithän siis ihan kypsennettyjä kikherneitä etkä kuivia?
Minulla Pirkan kikherneet poksuivat ympäri uunia, sittemmin olen käyttänyt GoGreeniä eikä ole joutunut uuninpesupuuhiin. Samanlaisen Pirkka-kokemuksen löysin ainakin yhdestä blogista. Mikä lie sitten syynä näin erilaiseen käyttäytymisen.
Kiitos sinulle! 🙂 tämäpä mielenkiintoista…
Mulla myös kävi pirkan kikherneiden kanssa niin että alkoivat poksua ja lentää ympäri uunia.. siihen jäi sitten tämä kokeilu. :/
Ostin gogreeniä, mutta tuolla ne poksuvat kuin popparit mukrossa. Toivottavasti maku on hyvä. Vou napostella samalla kun pesee uunia.
Apua :D. Siis ostithan kuitenkin kypsiä etkä raakoja kikherneitä? 😀
Pirkan kikherneitä kannattaa paahtaa matalammalla lämmöllä, joku 100-150 astetta. Kestää tietysti vähän kauemmin, mutta eivät poksu.
Tuleeko näistä suht pieniä? Mä ku sain ne kutistumaan melko pieneksi.
Mun versiot oli kyllä melko paahtuneitakin ja rasvasia..et laitoin kai liikaa öljyä ja pidin liian kauan uunissa..
Kyllä ne pienenee, mutta ei niistä mielestäni hurjan pieniä tule.. 🙂 Varmaan ne oli sitten aika kauan uunissa :D.