Retkiruokakirja julkaistiin kaksi ja puoli vuotta sitten, keväällä 2022 ja on onnistunut saavuttamaan suuren suosion! Retkiruokakirjassa yhdistin intohimoni retkeilystä ja ruoanlaitosta ja se sisälsi runsaasti ja kattavasti tietoa ruoan kuivaamisesta ja kuivattuja reseptejä pitkille vaelluksille. Kirjassa oli myös kappaleensa nuotioruoalle, päiväretkiruoalle sekä välipaloille.

Jo tuota edellistä kirjaa tehdessä meillä eli ystäväni, eräopas ja nuotiokokki Sonja Lassilan kanssa idea seuraavasta kirjasta, jonka tekisimme yhdessä. Kirjassa tulisi olemaan suurempi painotus päiväretkiruoissa ja tulen hyödyntämisessä ruoanlaitossa, sillä tulikokkailu on Sonjan erityisosaamista. Jos tarvitset Ivalon suunnalla tulikokkailuretkeä vaikka polttareihin tai tyhy-päivään, niin kysäisepä Sonjaa :).

Retkiruokaa Nuotiolla on tilattavissa esimerkiksi kustantajan, Cozy Publishing, nettisivuilta
Näin syntyi Retkiruokaa Nuotiolla eli jatko-osa Retkiruokakirjalle, joka on nyt julkaistu!
Retkiruokaa Nuotiolla kirjassa on vähän yli 60 reseptiä, jotka ovat kaikki eri reseptejä kuin Retkiruokakirjassa.
Kirjan reseptit voi pääosin valmistaa yhtälailla keittimellä, mutta nimeen valikoitui sana nuotio siksi, että kirjassa on kattavasti tietoa ylipäänsä tulen tekemisestä ja tulen hyödyntämisestä ruoanlaitossa. Tulta voi käyttää kuin uunia leivonnaisten ja juuresten kypsentämiseen. Sitä voi käyttää myös savustamiseen, jonka avulla saadaan aivan uusia makuja ruokiin. Mm. savustettu feta ja savustettu tuorejuusto ovat aivan ihania. Tulispesifejä reseptejä on muutamat, jotka tarvitsevat nimenomaan pidempää kypsennysaikaa. Mutta kaikki kirjan reseptit ovat valmistettavissa tulella ja iso osa retkiruoasta hyötyy nimenomaan tulen käytöstä, sillä ylipäänsä jo pelkästään nuotioliekkien antama savuisuus sopii moneen ruokaan.
Reseptejä on niin lähilaavuilta tai oman pihan nuotiolta pitkille vaelluksille sopiviin kuivattuihin resepteihin. Resepteissä on Retkiruokakirjaa suurempi painotus päiväretkiresepteissä.
Kirjassa on oma osuutensa täytetyille leiville (koska nehän nyt ovat parasta nuotioevästä!), kasvisruoille, kalaruoille (Sonja kalastaa ja täten kirjaan päätyi osuus itse kalastetusta kalasta tehdylle retkiruoalle), vaellusruoille, jälkiruoille, lämpimille juomille sekä lisukkeille.

Munakoiso-feta-kvinoasalaatti – kuivattu ja ennastettu vaelluksella. Kaldoaivi 2022
![]() |
![]() |
Punajuuri-linssitto Vätsärin vaelluksella 2023. Vasemmalla kuivattu linssitto keittymässä ja oikealla valmis ruoka.

Caponatapasta on molempien yksi lempivaellusruoka.
Vaellusosuudesta löytyy mm. ruokaisa munakoiso-feta-kvinoasalaatti, kurpitsaorzotto, palak tofu, punajuuri-linssitto ja munakoisocaponata, jotka ovat kaikki omia lemppareitani. Punajuuri-linssiton avulla Sonja opetti minut pitämään punajuuresta!
Muita suosikkejani kirjasta ovat mm. nakki-gnocchipyttipannu, nuotiobataatit savustetulla fetalla, savustettu sellerikeitto, tikkukorvapuustit, raparperiglögi, omenankuorihauduke (hyvä hävikkivinkki omenankuorista).
Resepteistä suurin osa on kasvisruokaa. Kirjassa on tosiaan pieni oma kappaleensa kalaruoalle ja kirjasta löytyy myös yksi poroleipäresepti, josta olen itse tehnyt vegaanisen version käyttämällä vegaanista paahtopaistileikkelettä ja kirjoitin sen tietysti myös kirjaan. Ylipäänsä pyrimme kirjaa tehdessä kirjoittamaan vegaaniset vaihtoehdot niin pitkälle kuin mahdollista, jos resepti ei ollut jo valmiiksi vegaaninen.

Nuotiossa kypsennetyt bataatit, savustettua fetaa ja lehtikaalta. Kaikessa yksinkertaisuudessaan aivan ihanaa!

Raparperiglögiä olen keitellyt nuotiolla mm. ranskalaiselle kuvausryhmälle, jotka olivat tekemässä Rovaniemestä juttua


Tikkukorvapuustit

Leipäjuustoa, puolukkaa ja kinuskia
Teimme kirjaan alun perin yli 100 reseptiä, mutta jouduimme karsimaan ja jättämään hyvän osan ehkä seuraavaa kirjaa varten ;). Jätimme seuraavaa kirjaa varten erityisesti kaikki marja- ja sienireseptit, sillä jollain logiikalla reseptit oli karsittava ja koimme, että näistä luonnonantimista voisimme tehdä vielä täysin oman kirjansa.



4 kommentit
Julkkari-onnea! Kuulostaa tosi ihanalta teokselta! Jospa vihdoin alkaisi nuotiopaikoilla näkyä jotain muutakin kuin sitä ikuista makkaraa 😉
Kiitos! 🙂
Ostin kirjan joululahjaksi serkulleni. Kirja tuli eilen postista. Upeita kuvia! OIvaltavia resptejä! Onneksi ehdin lukemaan kirjaa 2 kk ennen joulua! Kirjaa lukiessa 1. tekee mieli 1. lähteä retkelle. 2. kokata nuotiolla. 3. kokata. Onneksi olkoon erittäin onnistuneesta kirjasta!
Voi suuret kiitokset! =)